Jak vybrat dětské plenky?

Při výběru dětských plenek je třeba zvážit několik faktorů, jako jsou velikost, typ plenky, materiál a další. Zde je několik tipů, které vám pomohou při výběru správného typu a značky plenky.

 1. Velikost plenky

Velikost plenky je důležitá pro zajištění pohodlného a bezproblémového nošení. Pokud je plenka příliš malá, může být pro dítě nepohodlná a může způsobit podráždění a otlačení. Na druhé straně, pokud je plenka příliš velká, může se snadno posouvat nebo sklouzávat, což by znamenalo únik tekutin. Proto je důležité zkontrolovat velikost plenky a vybrat tu správnou pro vaše dítě.

Potřebné atributy pro správnou velikost:

 • Váhové kategorie plenek jsou orientační, každé dítě je jiné :)
 • Gumičky kolem nožiček musí těsnit, ale nesmí tlačit.
 • Lepící pásky a gumičky v pasu, by měly být pružné a variabilní
 • Plenka nesmí protékat
 • Dítě musí mít dostatek pohybu v plence
 • Pokud nebude dítěti sedět střih, zvažte jinou variantu

Velikosti:

Velikost číslo 1 (Newborn) je určena pro děti o přibližné váze 2-5 kg

Velikost číslo 2 (Mini)  je určena pro děti o přibližné váze 3-6 kg

Velikost číslo 3 (Midi) je určena pro děti o přibližné váze 4-9 kg

Velikost číslo 4 (Maxi) je určena pro děti o přibližné váze 7-18 kg

Velikost číslo 5 (Junior) je určena pro děti o přibližné váze 15-25 kg

Velikost číslo 6 (XL nebo XXL)  je určena pro děti o přibližné váze 16+ kg

 1. Typ plenky

Existují různé typy dětských plenek, jako jsou jednorázové plenky, plenky látkové, nebo případně pleny mušelínové a další BIO typy plenek. Každý typ plenky má své výhody a nevýhody. Jednorázové plenky jsou pohodlné a snadno dostupné, zatímco pleny z látky jsou ekologické a udržitelné. Zvažte, který typ plenky bude pro vás a vaše dítě nejvhodnější. Látkové pleny lze využívat i pro účely např. jako podložka při krmení, či podklad do zavinovačky.

Jednorázové:3231-removebg-preview

Látkové: 3555-removebg-preview

Látkové plenky: Látkové plenky jsou stále více populární volbou pro rodiče, kteří hledají ekologičtější a ekonomičtější alternativu k jednorázovým plenkám. Tyto plenky jsou vyrobeny z měkkých a příjemných materiálů, a mohou být použity opakovaně. Díky moderním technologiím jsou látkové plenky snadno použitelné a lze je lehce vyprat a znovu použít. Látkové plenky je možné využívat jako vložku do zavinovaček při krmení, případně do kočárků, postýlek apod.

Klasické zalepovací plenky: Zalepovací plenky, neboli klasické plenky, jsou označovány všechny jednorázové plenky. Tyto plenky jsou nejpoužívanějšími v současné době. Naleznete spoustu značek, druhů, velikostí a také kvalit. Jednorázové plenky se označují velikostmi, jak jsme již psali na začátku článku. Plenky si vyberte podle váhy svého dítěte. Důležité je testovat více značek, jelikož díky tomu docílíte nalezení správně padnoucího typu. Následníkem klasických lepících plenek, jsou plenky kalhotkové, o kterých si napíšeme dále.

Natahovací kalhotkové plenky: Pokud učíte své dítě chodit na nočník, můžete začít používat plenkové kalhotky. Tyto kalhotkové pleny jsou snadno použitelné a vypadají jako klasické plenky. Díky nim si dítě snadněji zvykne na přechod z plenek na nočník. Plenkové kalhotky jsou k dispozici v různých velikostech, nejčastěji označené velikostmi S, M, L a XL, každý výrobce je může značit odlišně (např. 4 , 5, 6) velikosti se odvíjí podle váhy dítěte. Existují také ekologické verze těchto kalhotek. Pokud máte oblíbenou značku jednorázových plenek, pravděpodobně budou k dispozici i plenkové kalhotky téže značky (např. u značek Bobilo, BabyCharm, Dada, Moltex atd. seženete vždy i kalhotkovou verzi plenek)   

 1. Materiál

Materiál, ze kterého je plenka vyrobena, je také důležitý faktor. Některé děti mohou být citlivé na určité materiály, což může způsobit podráždění pokožky. Pokud má vaše dítě citlivou pokožku, zvažte výběr plenky vyrobené z přírodních materiálů, jako je bavlna, bambus, nebo jiné přírodní materiály.

 1. Absorpce

Absorpční schopnost pleny je také důležitá. Pokud plena není dostatečně absorbentní, může dojít k úniku moči nebo stolice a způsobit nepohodlí dítěti. Zkontrolujte, jaký je absorpční rating (hodnocení) plenek, můžete tak učinit na různých diskuzních fórech,  případně najít recenze k danému výrobku a značce plenek.

(ABSORPCE = NASÁKAVOST PLENY, ČÍM VĚTŠÍ ABSORPCE, TÍM VÍCE TEKUTINY PLENA UDRŽÍ)

 1. Cena

Cena dětských plenek může být dalším faktorem, který ovlivní vaše rozhodnutí. Nicméně, nejlevnější výrobky nemusí být vždy nejlepší volbou, zejména pokud se jedná o dětské plenky. Pokud zvolíte příliš levné plenky, může se stát, že nebudou dostatečně absorbentní nebo se rychle protrhnou. Na druhé straně, nejdražší plenky nemusí vždy být nejlepší volbou pro vás a vaše dítě. Zvažte svůj rozpočet a zkontrolujte recenze a hodnocení od ostatních rodičů. Díky recenzím ostatních rodičů dokážete s jistotou najít plenky, které budou kvalitou odpovídat ceně. Vypočítejte si cenu plen, stačí vydělit cenu počtem plenek v balení a zjistíte tak, která varianta bude pro vás nejpřívětivější.

Naše doporučení jsou například plenky:

BabyCharm: Vyráběné v České republice

3231-removebg-preview

 

Levnější variantou mohou být polské plenky

Plenky DADA:

268-removebg-preview

Ekologické plenky: 

Moltex:

2499-removebg-preview

Eco by Naty:

2502-removebg-preview

Kit and Kin:

657-3-removebg-preview

 

(kliknutím na název značky, se dostanete do vybrané kategorie s plenkami)

 1. Pohodlí a pohyb

Flexibilita plenky se týká pohybu dítěte. Důležité je zvolit takovou plenu, která bude dítěti umožňovat volné pohyby a bude se v ní cítit volně. To je důležité pro zajištění pohodlí a zamezení podráždění pokožky a možným otokům. Doporučujeme, proto vyzkoušet více značek a vyhodnotit, jak se dítě v jednotlivých plenkách cítí.

 1. Testování

Zvažte testování různých značek a typů plenek, abyste našli tu nejlepší pro vaše dítě. Pokud máte v plánu koupit velké množství plenek do zásoby, můžete zvážit nákup menšího množství různých typů a značek, abyste je mohli vyzkoušet a zjistit, které jsou pro vaše dítě nejlepší.

Závěr

Výběr dětských plenek může být náročný proces, ale zvažte několik faktorů, jako jsou velikost, typ plenky, materiál, absorpční schopnost, cena, flexibilita a testování plenek. Sledujte pohodlí a pohodu vašeho dítěte a zvolte plenu, která splňuje všechny vaše požadavky. Pokud máte stále pochybnosti nebo otázky, obraťte se na odborníky v oboru, nebo na svého pediatra.