Máme pro Vás 🚚 dopravu zdarma nad 1999 Kč 🤩

Péče o zadeček novorozence

Jak pečovat o zadek novorozence

Jak se starat o zadeček novorozence, abyste se vyhnuli opruzeninám nebo vyrážce z plenek? Jaké výrobky by se měly používat a čemu se vyhnout?

Proč je péče o pokožku zadečku dítěte tak důležitá? Zaprvé, pokožka miminka je mnohem jemnější než pokožka dospělého člověka. Mnohem snadněji se na ní objeví podráždění nebo oděrky. Zadruhé je dětská pokožka na zadečku vystavena působení čpavku (z moči) a výkalů (které rovněž obsahují dráždivé sloučeniny). Kromě toho se kůže ve vlhkém prostředí bez volného proudění vzduchu začne zapařovat a mnohem snadněji dochází k podráždění.

Stačí několik přehlédnutí a nepřesností v každodenní péči o zadeček, aby se objevilo první zarudnutí a podráždění. Následujících několik pravidel se proto musí stát součástí každodenní rutiny rodičů:

  • Plenky - jak jednorázové pleny, jako je DADA Extra soft, DADA Extra Care, nebo Baby Charm, tak pleny pro opakované použití je třeba měnit tak často, jak je to nutné,
  • Při výměně plenky je třeba plenku dítěte důkladně vyprat. Pokud na ní ulpí nějaké zbytky, neměly by se odstraňovat násilím, ale namočením (např. dodatečným vykoupáním dítěte) nebo navlhčením zaschlé části a jejím jemným odstraněním,
  • Při používání dětských ubrousků je dobré vybírat ubrousky, které nedráždí pokožku dítěte. Při používání dětských ubrousků je dobré zvolit takové, které nedráždí pokožku dítěte. Zda obsahují olej a hydratační látky, zda neobsahují dráždivé látky, zda mají ve složení látky zlepšující hojení boláků (ubrousky DADA mají alantoin, který zklidňuje podráždění, panthenol s provitamínem B5, bavlníkový olej a olivový olej).
  • Zvlhčují a promašťují pokožku novorozence. Existuje mnoho přípravků a krémů. Opět se vyplatí věnovat pozornost složení. Nejčastěji obsahují: lanolin (tuk z ovčí vlny, který vyživuje a chrání pokožku), zinek (který má protizánětlivý účinek, ale někteří se domnívají, že by se neměl používat u miminek, protože vysušuje pokožku a může proniknout do dětského těla), alantoin (který má protizánětlivý účinek). Je třeba mít na paměti, že dobrá mast vytvoří na pokožce ochranný film - takže pokud se pokožka po aplikaci masti leskne nebo je na dotek mastná, je to dobře - chrání ji to před kontaktem s vlhkým prostředím.

Jak se o pokožku starat, když už k podráždění došlo?

  • Vždy, když je to nutné, vyměňte dítěti plenku (pokud se dítě v noci počůrá a neprobudí se, je třeba ho také vyměnit),
    často větrejte zadeček,
  • Promazávejte a zvlhčujte speciálními mastmi,
  • Plenku zapínejte dostatečně volně, aby do ní mohl pronikat vzduch (plenky DADA mají volánky, které udržují obsah plenky uvnitř a zároveň umožňují zapnout plenku tak, aby dítě neomezovaly v pohybu).

Pokud vás však znepokojují neobvyklé příznaky na kůži vašeho dítěte, je nezbytné kontaktovat lékaře.