Od 25.6. do 30.6. bude telefonní kontakt nedostupný. Využijte prosím e-mailové spojení.

Vůně, které má novorozenec rád

 Novorozenec

Již dlouho víme, že miminka krásně voní a že vůně dítěte je jedním z nejdůležitějších prvků vazby mezi rodiči a dítětem - je však dítě citlivé na vůně? Existují vůně, které má novorozenec obzvláště rád? Jak se vyvíjí čich dítěte a má rádo nějaké konkrétní vůně?

Zatímco u dospělých je čich do jisté míry nejméně vyvinutým smyslem (spoléháme spíše na zrak a sluch), pro dítě je čich velmi důležitý. Umožňuje mu získávat informace o okolním světě a spojuje ho s matkou.

Novorozenec má dostatečně vyvinutý čich na to, aby dokázal rozpoznat pach plodové vody, a velmi rychle se naučí pach své matky. Díky tomu ji neomylně pozná. Rozpoznává i jiné pachy? Vědci se domnívají, že ano - je to dáno tím, že miminka dokáží rozpoznat čtyři základní chutě (kromě soli, kterou začínají rozeznávat až ve věku 4 měsíců). K rozlišování chutí je nezbytný čich (to vědí lidé s anosmií, kteří po ztrátě čichu ztratí i většinu chuťových vjemů).

Návrh bez názvu - 2024-01-12T103645.845

 

Jak se vyvíjí čichová paměť novorozence? V experimentu, který provedla skupina vědců (Romantshik), bylo novorozencům podáno několik pachů 4-37 minut po narození a druhé skupině po 12 hodinách. Děti ze skupiny, která byla vystavena pachům po narození, si pachy pamatovaly výrazně lépe. Je tedy pravděpodobné, že se jedná o evoluční záležitost - dítě by se mělo naučit matčinu vůni ihned po narození. Výzkumy také ukazují, že dítěti se budou líbit všechny ostatní vůně, kterým je vystaveno bezprostředně po narození.

Existují tedy vůně, které má novorozenec rád?

Vůně mateřského mléka - novorozenec ji dokáže rozlišit nejen od vůně umělého (nikoli lidského) mléka, ale i od mléka jiné ženy. Studie z roku 2009 (Nishitani) dokonce ukázala, že dítě dokáže uklidnit vůně mateřského mléka (byla použita k uklidnění dítěte během poměrně bolestivého lékařského zákroku).
Heřmánek - což nejspíše souvisí s tím, že jej obsahuje mnoho výrobků pro kojící ženy. Výsledkem je, že protože s ním dítě přichází do kontaktu od útlého věku, jednoduše ho rozpozná a oblíbí si ho.
Vanilka - mateřské mléko i ... pokožka novorozence voní po vanilce. Proto si tuto vůni většina z nás oblíbila a má ji ráda po celý život.

Přečtěte si další články zde.