Máme pro Vás 🚚 dopravu zdarma nad 1999 Kč 🤩

12. týden těhotenství

12

Pojďme tančit - malý se začíná intenzivněji pohybovat a kopat, i když to bohužel ještě necítíte (ale znamená to, že jeho svaly jsou již dostatečně vyvinuté, aby to umožnily).

Umí také otevírat a zavírat ústa. Vyvinuly se mu vnější genitálie, ale na ultrazvuku je není tak snadné správně rozpoznat. Proto s posouzením pohlaví ještě chvíli počkejte. Z nejdůležitějších věcí, které se u dítěte dějí, je to, že začíná fungovat jeho trávicí systém. Plod je dlouhý 6 cm a velký asi jako slepičí vejce.

Mezi 11. a 14. týdnem se provádí genetický ultrazvuk. V této době se kontroluje NT neboli nuchální translucence (vzdálenost mezi kůží a podkožím v oblasti krčku plodu). Součástí vyšetření je také posouzení nosní kosti, které je velmi důležité pro vyloučení Downova syndromu. Pokud máte indikaci od ošetřujícího lékaře, provádí se spolu s ultrazvukem také PAPPA test, který odhalí 9 z 10 případů tohoto onemocnění. Test je podobný běžnému vyšetření a zahrnuje odběr krve.

Tento týden je poslední výzva k biopsii choriových klků, prenatálnímu testu, který odhaluje některé vrozené vady plodu - mimo jiné Downův syndrom, svalovou dystrofii, srpkovitou anémii. Tento test však s sebou nese riziko krvácení, úniku plodové vody a dokonce i spontánního potratu.

Uvnitř vašeho těla se děloha začne pohybovat směrem nahoru do břišní dutiny. Můžete pociťovat mírnou bolest v podbřišku v důsledku natažení vazů, které drží dělohu v dolní části pánve. Vaše srdce bije rychleji, protože musí přečerpat větší objem krve. Všimla jste si, že nevolnost pomalu mizí? Nejhorší část těhotenství máte za sebou. Začínáte se cítit lépe a máte o něco více energie.