Od 25.6. do 30.6. bude telefonní kontakt nedostupný. Využijte prosím e-mailové spojení.

32. týden těhotenství

32

V tomto týdnu již dítě obvykle leží hlavičkou dolů a v této poloze zůstává až do porodu. Je to jediné období v našem životě, kdy můžeme tak dlouho viset hlavou dolů.

Pokud však stále zůstává v jiné poloze, neznepokojujte se - někdy se miminko těsně před porodem otočí. Jinak miminko buď spí, nebo si během dne procvičuje určité reflexy - sání, polykání, "dýchání" plodové vody. Má již také zornicový reflex.

Vaše tělo právě dosahuje vrcholu proměny. Vaše děloha už výš nepůjde (nyní je v polovině cesty mezi pupkem a hrudním výběžkem). Vaše srdce pumpuje spoustu krve - 6 litrů za minutu - což je o 30 % více než obvykle. Vaše ledviny pracují na maximální výkon. A to vše proto, abyste udrželi při životě dvě těla a poskytli svému maličkému čas plně se připravit na samostatný život. Můžete mít pocit dušnosti (protože děloha tlačí na plíce) a kvůli zrychlenému srdečnímu tepu můžete pociťovat bušení srdce. Tento stav bude trvat téměř až do dne porodu (2-3 týdny před ním děloha mírně ustoupí), ale pozor - horší už to nebude.