Sleva 5 % na měsíční balení Dada s kódem: mb5

4. týden těhotenství

4

Nadále žijete v nevědomí a předpokládáte, že se blíží vaše menstruace. Můžete pociťovat některé změny, které budete nejspíše považovat za příznaky blížící se menstruace - citlivost prsou, podrážděnost, otoky břicha.

Ve vašem těle se vyvíjí embryo. Zatím je to jen soubor buněk zvaný morula. Jeho buňky se velmi rychle dělí a po několika dnech se z něj vyvine blastula, tzv. blastocysta, která má tvar folikulu, jejíž stěna je tvořena jednou vrstvou buněk (trofoblast) a do jejího nitra vystupuje embryonální uzel, z něhož vznikne vlastní embryo.

Blastocysta se začne v děloze uhnízdovat - najde si místo ve sliznici děložní dutiny. Na konci 4. týdne se začíná objevovat krevní oběh - ve vnější vrstvě embrya se objevují trhliny, které prorůstají do tkáně matky, do níž pronikají mateřské kapiláry. Při uhnízdění embrya může dojít i k malému výronu krve z pohlavních cest - velmi často je to ženou mylně vnímáno jako "abnormální" menstruace. Pokud k tomu dojde, její bdělost bude následující čtyři týdny nečinná - zde nastávají situace, kdy se o těhotenství dozvíme až kolem 9. týdne.