Sleva 5 % na měsíční balení Dada s kódem: mb5

40. týden těhotenství

40

Tento týden by se mělo stát to, na co jste čekali posledních devět měsíců. Malý je nyní zcela připraven žít samostatně mimo tělo své matky.

Samozřejmě bude potřebovat vaši pomoc. Standardní váha dítěte? 3400-3500 g a délka přibližně 55 cm.

Po porodu lékař zhodnotí zdravotní úroveň dítěte na Apgarově stupnici. Jedná se o desetistupňovou stupnici vyvinutou v roce 1953. Body (od 0 do 2) se udělují za reflexy (zavedení cévky do nosu - pokud je miminko nespokojené - 2 body), zbarvení kůže (růžová - 2 body). srdeční frekvence (puls nad 100 tepů za minutu - 2 body), zralost plic (rovnoměrné dýchání - 2 body) a zralost centrální nervové soustavy (svalový tonus - ohnuté končetiny a úpornost při jejich narovnávání - 2 body). Hodnocení se provádí v 1., 3., 5. a 10. minutě života dítěte.

Pokud jste neporodila, přestože jste dokončila 40. týden těhotenství, je třeba kontrolovat stav každé dva dny a po dokončení 41. týdne zůstat v nemocnici. Ve 40. týdnu Vám lékař může nařídit EKG vyšetření (tj. sledování srdeční frekvence plodu se záznamem děložní kontrakční činnosti) - to Vám napoví, zda je dítě zdravé. Pokud bude vše v pořádku, budete moci provádět cviky k vyvolání porodu (např. skákání na míči) nebo bude porod vyvolán mechanicky.