Od 25.6. do 30.6. bude telefonní kontakt nedostupný. Využijte prosím e-mailové spojení.

První krůčky dítěte

První krůčky dítěte

První krůčky vašeho dítěte jsou pro vás i pro něj velmi důležitým okamžikem. Tato situace vyžaduje velké nasazení a trpělivost. Zde je několik metod, které vám mohou v tomto období pomoci.

V jakém věku začíná vaše dítě chodit?

Neexistuje zde žádné pravidlo. Obvykle se začíná mezi 9. a 18. měsícem věku. Rozdíl je způsoben individuálními okolnostmi. Obvykle platí, že pokud se u dítěte rychleji rozvíjejí jiné funkce (např. řeč, manipulace), začíná chodit o něco pomaleji. Je to trochu, jako by mělo omezené množství energie na všechno, co si potřebuje osvojit, a v důsledku toho nemá na všechno dostatek energie.

Jak můžete svému dítěti pomoci naučit se chodit? Především ho nerušte, když právě procvičuje svaly a plazí se. Není třeba dítě nutit, aby stálo vzpřímeně, podpírat ho nebo pohybovat nohama po zemi a simulovat tak chůzi. Dítě už umí velmi dobře pozorovat a modelovat - vidí, jak se pohybují rodiče a ostatní dospělí. Uvědomuje si tedy, jak věci fungují. Než se však postaví na vlastní nohy, potřebuje posílit svaly hrou a plazením, zvedáním trupu, nohou nebo celých zad.

Dětská chodítka - koupit, nebo nekoupit?

Kdysi tak oblíbená dětská chodítka jsou dnes již minulostí. Dítě, které používá dětské chodítko, se ve skutečnosti učí chodit pomaleji. Nepodporuje tolik své svaly, nenaučí se bezpečně padat a může mít problémy s koordinací rovnováhy. I když je pro vás dětské chodítko pohodlné (víte, že vaše dítě nespadne a je menší pravděpodobnost, že se mu stane nějaká nehoda), z hlediska vývoje vašeho dítěte je lepší ho nepoužívat. Více informací o dětských chodítkách si můžete přečíst v tomto článku.

Učení chůze a bezpečnost

Co by měl rodič udělat, když se dítě již začíná pokoušet samo postavit, je vytvořit mu bezpečné podmínky pro rozvoj chůze. To znamená, že:

Odstranit z dosahu dítěte všechny nebezpečné, ostré, tvrdé a těžké předměty, na které by dítě mohlo spadnout nebo si je strhnout na hlavu,
Když se dítě učí chodit, chytá se všeho, co se mu dostane do ruky - zejména když ztratí rovnováhu - proto je nutné odstranit ze stolu všechny ubrousky a ani neodkládat oblečení na židle (dítě si neublíží, ale při snaze zachytit se strhne svetr a spadne na zadek - při častých situacích tohoto druhu se může odradit),
Bezpečná podlaha: žádné náhle se pohybující koberce nebo drobky na zemi, které se mohou dítěti zakousnout do nohou. V ideálním případě by se dítě mělo naučit chodit bosé - pomůže to rozvoji chodidel a svalů,
Je dobré chránit všechny rohy a hrany, a pokud jsou v blízkosti schody, zajistit, aby z nich dítě nemohlo spadnout,
Zajistěte také kontakty a skříně a zásuvky (ty, které jsou již ve fázi plazení) - vždyť předměty uvnitř jsou tak zajímavé. Dítě si také může při hře bolestivě skřípnout prsty u nohou,
Nezapomeňte, že učit se chodit znamená také učit se padat. Dítě by se to mělo naučit samo. Přílišná ochrana bude mít na jeho vývoj negativní vliv. Proto dítěti nezadržujte ruce, pokud se o ně chce opřít, ale nezachraňujte ho z každé nesnáze, pokud chcete, aby bylo v budoucnu samostatné a odvážné.
Pokud vaše dítě dovrší jeden rok a stále ještě nechodí, neznepokojujte se - s učením chůze je to jako s učením na nočník - nakonec všechny děti toto obtížné umění zvládnou - vždyť všechny děti ve školce už chodí, ne?

Přečtěte si další články zde.