Používat dětské chodítko?

Dětské chodítko

Některé věci jsou pro děti přirozené, v jiných potřebují větší či menší pomoc. Jak je to s chůzí a jak se to týká chodců? No, abychom mohli odpovědět na tuto otázku, musíme nejprve pochopit, co se s dítětem děje, než udělá své první opravdové kroky.

Než se rozběhne do dálky.

Neskrývejme - učení se chůzi je dlouhý proces a zde se odborníci shodují, že není třeba ho uspěchat. Příprava začíná již v okamžiku, kdy se dítě ve věku několika měsíců narovná a pokrčí nohy. Poté se je učí ohýbat se zemí. Přibližně v devíti měsících je schopno se na několik vteřin postavit.

Zdravé dítě se postaví, když jsou jeho nohy a páteř připraveny. Vývoj kosterního systému musí jít ruku v ruce s vývojem pohybového systému. Jeden bez druhého nemůže existovat. Na začátku se dítě postaví samo vedle nábytku. To je přirozený úvod do chůze. Přitom přenáší váhu na pánev a chodidla a zvyká si je na vykonávání nových funkcí. Poté se pozornost přesune na učení přenášení váhy z jedné strany na druhou. Ačkoli tento proces začíná již ve fázi ležení a sezení, při chůzi dosahuje mnohem vyšší úrovně.

Několik měsíců trvá také učení se padání. Zpočátku dítě padá jako dřevěné poleno, ale postupem času se s každým dalším pádem stává stále obratnějším. Stávají se plynulejšími a přirozenějšími, což dítěti umožňuje tlumit nebezpečná přetížení.

Dětské chodítko, ale co to vlastně je?

Zjednodušeně řečeno, dětské chodítko je rám s kolečky, v jehož středu jsou pružné "spodky", do kterých dítě umístíme. Díky tomu se naše dítě může pohybovat ve vertikální poloze, aniž by ještě umělo chodit. Dětské chodítko je atraktivní také díky různým hrám, světýlkům, tlačítkům a dalším funkcím, které jsou navrženy tak, aby v něm dítě chtělo trávit co nejvíce času. Tento poslední aspekt může být zajímavý zejména pro zaneprázdněné rodiče, ale je to tak barevné...?

Výhody a nevýhody dětských chodítek

Dětské chodítko jistě poskytuje dítěti větší pohyblivost, ale jak víme, vše má svou cenu. Jak vysoká je cena tohoto řešení?

Dětské chodítko nutí dítě stát, což může být příliš brzy, a poloha kyčlí je nesprávná.
Narušuje správný vývoj některých svalových skupin, konkrétněji proces jejich prodlužování.
Způsobuje špatné návyky v držení těla, postavení nohou a nošení váhy. Z velké části je to způsobeno tím, že konstrukce podporuje dítě v tom, aby se odráželo "na špičkách", místo aby chodilo normálně.
Používání dětského chodítka narušuje učení správného odhadu vzdálenosti a má negativní dopad na zachycení rovnováhy dítěte.
Je líné: pokud je dítě posazeno do chodítka dříve, než začne lézt, pravděpodobně se poté nebude chtít pohybovat po čtyřech. Tento způsob pohybu mu bude připadat časově náročný ve srovnání s chodítkem. Plazení je pro malého člověka velmi pozitivní vývojovou fází a mělo by probíhat co nejpřirozeněji. Na druhou stranu, pokud vaše dítě začne používat chodítko, když už se plazí, může se stát, že se bude chtít po vyjmutí z chodítka vrátit zpět k plazení, místo aby se naučilo chodit. To může naučení pohybu po vlastních nohách spíše oddálit, než urychlit.
V chodítku nelze chodit pod stolem, po schodech, nelze dosáhnout do všech koutů - to výrazně omezuje možnost malého dítěte prozkoumávat svět.
Dětská chodítka jsou sklápěcí zařízení, a i když jsou vybavena nejrůznějšími bezpečnostními prvky, vždy hrozí riziko pádu. Existuje také možnost, že se na něj dítě po nějaké době začne pokoušet lézt, což může být nebezpečné.
Dětské chodítko (1)

Samozřejmě existují i opačné názory, že používání dětského chodítka není tak špatné a že nelze přeceňovat hodnotu pomoci zaneprázdněným rodičům tím, že dítě zaměstnají. Existuje však mnoho jiných způsobů, jak upoutat pozornost dítěte. Další otázkou jsou špatné účinky chodítek na vývoj dítěte. Ne nadarmo byla tato zařízení v Kanadě a skandinávských zemích oficiálně zakázána. V EU podléhají různým technickým normám. Odborníci se obecně shodují na tom, že chodítka přirozený proces chůze popsaný na začátku tohoto článku spíše narušují, než aby ho podporovala.

Existuje alternativa?

Poměrně zajímavou pomůckou při učení chůze je chodítko na tlačení, které pomáhá dítěti chytit rovnováhu, ale neudržuje ji. Toto zařízení podporuje přirozené procesy neinvazivním způsobem, ale můžeme ho dát dítěti, které již umí stát a dělá první krůčky.

Shrnuto, chůzi není třeba učit, ani jí pomáhat, dítě se přirozeně postaví samo a půjde, kam chce, tak rychle, že mu milí rodiče jednou nebudou stačit;). Přesto, pokud uvažujete o tom, že by vaše dítě chodítko používalo, vyplatí se poradit se s odborníkem.

Přečtěte si další články zde.