Co stojí za obezitou dětí?

Obezita u dětí

Obezita je civilizační choroba, která postihuje nejen dospělé, ale i děti. Kde se bere a jak zajistit, aby se vaše dítě vyhnulo jejím komplikacím?

Mohou za obezitu špatné geny?

Primární obezita má genetický základ pouze v 5 % případů. Sekundární obezita může souviset s některými vrozenými stavy (např. Downův syndrom, Turnerův syndrom) a získanými stavy (např. po léčbě některými léky nebo v důsledku hormonálních poruch).

Je třeba si uvědomit, že dětská obezita je závažný zdravotní problém, který se může stát příčinou onemocnění, jako je hypertenze, cukrovka a poruchy lipidů. S obezitou u dětí souvisí také zvýšené riziko onemocnění dýchacích cest, kostí, endokrinních poruch (vedoucích k problémům s plodností) a emočních poruch.

Na rozvoj obezity u dětí mají vliv:

Vývoj plodu během těhotenství - bylo prokázáno, že zvýšená míra obezity se vyskytuje u dětí s nízkou i vysokou porodní hmotností. Postiženy jsou také děti matek s cukrovkou.
Způsob výživy dítěte - u dětí, které jsou kojeny, je menší pravděpodobnost, že budou trpět obezitou. Mateřské mléko obsahuje řadu látek, které hrají roli při regulaci chuti k jídlu, kojenci jsou krmeni na požádání - rychle se naučí rozpoznávat známky hladu a sytosti.
Stravovací návyky a fyzická aktivita rodiny a dítěte - dítě obézních rodičů má 70% pravděpodobnost, že bude také obézní. Dítě štíhlých rodičů - pouze 10 %.
Rozvoj vhodných stravovacích návyků začíná již v dětství. Při zavádění pevných potravin je třeba dbát na jejich kvalitu a vyváženost - rodiče rozhodují o tom, jaké potraviny dítě jí, ale je to dítě, které rozhoduje o tom, kolik toho může sníst. Nucené krmení dětí a odměňování za snědení celého jídla může vést k přejídání a následně k obezitě.

Co by měla vyvážená strava pro dítě obsahovat?

Především nutričně hodnotné výrobky bez nadbytku soli a jednoduchých cukrů. Dítě by mělo denně sníst pět porcí ovoce a zeleniny, dále mléčné a obilné výrobky, jako jsou celozrnné těstoviny, chléb a kroupy. Ryby by dítě mělo zařazovat do jídelníčku dvakrát týdně.

Nezapomeňte, že v případě pochybností se vždy vyplatí navštívit dietologa.

Jak mohu své dítě povzbudit k fyzické aktivitě?

Posledním, ale velmi důležitým prvkem prevence obezity je fyzická aktivita - doporučuje se hodina aktivní hry denně ve volném čase a alespoň půl hodiny intenzivního fyzického cvičení během pobytu ve škole/školce. Čas strávený před televizní nebo počítačovou obrazovkou by měl být omezen na maximálně 2 hodiny denně.

Pokud jde o pohybovou aktivitu, nelze přeceňovat úlohu rodiny. Dobrý příklad sportovně založených rodičů způsobí, že dítě bude mnohem ochotnější se zapojit do fyzické aktivity. Rodinné procházky a společné sportování vás nejen sblíží, ale také udrží v dobré kondici.

Obezita u dětí (1)

Budoucnost vašeho dítěte závisí především na jeho zdravotním stavu. Správnými preventivními opatřeními mu pomůžete vyhnout se závažným onemocněním, která jsou důsledkem obezity.

Přečtěte si další články zde.