Máme pro Vás 🚚 dopravu zdarma nad 1999 Kč 🤩

Kdy začít s nočníkem?

Kdy začít s nočníkem

Výuka čistoty je jedním z nejdůležitějších momentů v životě batolete. Kdy a jak s ní začít? Jak naučit dítě používat nočník?

Je důležité začít v době, kdy dítě zvládne nové požadavky a rychle se přizpůsobí (a zároveň ne příliš pozdě). Standardní doba, kdy začít dítě připravovat na používání nočníku, je mezi 18. a 24. měsícem věku. Jak poznáte, kdy je ten správný čas? Pozorný rodič si všimne několika příznaků, že je dítě připraveno na učení na nočník:

Dítě signalizuje okamžik, kdy je plenka znečištěná,
Dokáže si několik minut klidně hrát v jedné poloze,
Zlepšuje se v zadržování moči - jeho plenka je někdy během dne suchá 2-3 hodiny,
chce a je schopno pomoci s oblékáním,
Je schopen plnit jednoduché pokyny
Je schopen napodobovat chování ostatních.
Jak se dítě naučí používat nočník? Nejprve musí být dítě schopno vytvořit asociaci příčiny a následku - čůrání do pleny nebo kalhotek = mokro a nepříjemné. Čůrání do nočníku = sucho v kalhotkách + možná nějaká odměna (např. melodie na nočník). Kromě toho, že si dítě všímá této pravidelnosti, musí ještě znát a umět ovládat činnost močení. Proto je signalizace dítěte, že se vykakalo do plenky, tak důležitým signálem. Znamená to, že si dítě tuto skutečnost spojuje a může ji umět ovládat.

Zavádění nočníku - fáze:

Je dobré si novou pomůcku osvojit. Nechte dítě, ať si ho vyzdobí oblíbenými kreslenými postavičkami, dá mu vlastní jméno, ukáže, jak nočník používají maskoti. Pokud máte nočník s melodií, ukažte, jak funguje,
Vysvětlíme dítěti, k čemu nočník slouží, a ukážeme, že zbytek rodiny plenu nepoužívá,
Zvykáme dítě na sezení na nočníku,
Dítě v jednorázové plence si nemusí všimnout, že čůrání je spojeno s nepříjemným pocitem mokrých kalhotek (v plenkách DADA Pantsy určitě vydrží suché), takže se vyplatí nechat ho běhat jen ve spodním prádle.
Rozhodně to ale nedělejte:

Křičte na dítě nebo dávejte najevo netrpělivost - nakonec se to naučí (koneckonců, předškoláci přece neběhají v plenkách, ne?).
Říkejte dítěti po úspěchu, jak moc ho máte rádi - může se začít bát, že není milováno, pokud neudrží moč na nočníku.
Ignorujte úspěchy svého dítěte - doba učení na nočník se může prodloužit.

Přečtěte si další články zde.