Dítě se bojí spát ve tmě, co s tím?

Dítě se bojí spát ve tmě, co s tím

Strach ze tmy je jedním z nejčastějších dětských strachů, a to nejen u dětí. Zatímco pro dospělého je snazší pochopit, že je někdy iracionální a není důvod se bát, je obtížnější něco takového vysvětlit malému dítěti. Co dělat, když se batole bojí spát ve tmě?

Strach ze tmy často vzniká spontánně - dítě se bojí zůstat samo a chce spát u lampičky nebo ve společnosti rodiče. Nebojte se, s vývojem by tento strach měl ustoupit. Nemá smysl odvolávat se na logiku ("ve tmě přece nic není"), protože strach se týká citové sféry, nelze ho racionálně vysvětlit, lze ho pouze zkrotit.

Způsoby zvládání strachu

Důležité je přijmout strach u dítěte a projevit empatii. Nemůžete ho zahanbit ani se jeho strachu vysmívat. Vaším úkolem jako rodiče je pomoci mu strach překonat, ne ho ještě umocňovat, například historkami o tom, co se skrývá ve tmě nebo pod postelí. Musíte dítě přivyknout na myšlenku, že strach je přirozený prvek, který zažívá každý, a není na něm nic špatného. Jak bude vaše dítě starší, důvod strachu se bude měnit, ale je důležité rozvíjet způsoby, jak dítěti pomoci zvládat jeho strach v dětství.

Pokud se vaše dítě bojí tmy, snažte se ho během dne extra nestresovat. Nepříjemné události mohou noční děsy ještě zhoršit. Hádka, nové události, velké životní změny - batole jich zažívá hodně.

Zkuste spojit usínání s něčím příjemným: koupelí, čtením pohádky (existují i terapeutické pohádky věnované speciálně strachu ze tmy) apod. Neházejte dítě do hlubin. Ponechání dítěte samotného ve tmě přispěje k traumatu, nikoli ke zkrocení strachu. Zvykejte je na soumrak postupně tím, že mu necháte rozsvícené nebo tlumené světlo. Můžete také nechat u dítěte jeho oblíbenou hračku, se kterou se cítí bezpečně. Třeba i více než jednu. Dalším nápadem jsou fluorescenční samolepky, které v tmavé místnosti zajistí světlý prvek.

Dítě se bojí spát ve tmě, co s tím