Sleva 5 % na měsíční balení Dada s kódem: mb5

21. týden těhotenství

21

Miminko velmi rychle přibývá na váze - na konci 21. týdne už váží kolem 300 gramů a měří 18 cm. Hodně se pohybuje a vy tyto pohyby cítíte stále zřetelněji.

Někdy jsou vaše rytmy nesynchronizované a miminko se budí, když chcete spát. Během tohoto týdne začíná miminko také produkovat bílé krvinky, takže se objevuje počátek imunitního systému. Miminko je také schopno přijímat glukózu z plodové vody.

Pro vás je to všechno stejné - oteklé kotníky, bolavá záda, zácpa. No, tak zlé to zase není. Pokud vaše těhotenství probíhá dobře a nepřibrala jste příliš na váze (přijatelné přibírání na váze v průběhu těhotenství do značné míry závisí na vašem BMI před otěhotněním a váš lékař nebo porodní asistentka s vámi při první návštěvě probrali výživu v těhotenství), pak se cítíte docela dobře. Je možné, že vám narostly boky - nebojte se, nejde jen o tuk. Jde také o uvolnění a pružnost vašich pánevních kloubů, které se připravují na porod. Mohou se u vás objevit křeče v lýtkách a závratě. Nezapomeňte proto jíst potraviny bohaté na draslík a hořčík a vyhněte se hladovění svého těla.