Od 25.6. do 30.6. bude telefonní kontakt nedostupný. Využijte prosím e-mailové spojení.

18. měsíc stáří

53

Rok a půl je věk, kdy dítě dokáže chodit bez pomoci (na tzv. úzkém podkladu) a zvládne stoupat po schodech s krokem a držet se přitom zábradlí. Zřídkakdy upadne a začne běhat, i když tak činí poměrně strnule. Dokáže stát na špičkách.

Hra s kostkami je pro batole stále zajímavější, s radostí z nich staví stavby - už dokáže postavit věž ze 3-4 kostek. Baví ho také hra s třídičem - dokáže přiřadit tvary ke správným otvorům. Umí čmárat pastelkou drženou v sevřené pěsti na papír. Umí samostatně jíst lžičkou a pít z hrnečku ušima, jídlo vylévá a upouští. Ochotně jí prsty.

Mezilidské vztahy, zejména s ostatními dětmi, jsou orientovány pouze na braní. Chybí mu schopnost dělit se o hračky nebo si hrát společně (děti si hrají spíše vedle sebe). U batolat je již možné pozorovat záchvaty vzteku, když se jim něco nedaří nebo nemohou dělat to, co zrovna chtějí. Nezapomeňte tedy projevit pochopení a respekt k pocitům dítěte, ale zároveň také mluvit o svých vlastních potřebách a limitech. Dítě v tomto věku se teprve začíná učit dodržovat pravidla, sebeovládání nebo sdílení, ale je to velmi dlouhý proces, který bude pokračovat i v dalších letech.

Roste také zájem o sebe a své tělo. Batole je schopno ukázat alespoň dvě části těla. Začíná signalizovat své fyziologické potřeby - je tedy vhodná doba pokusit se o odstavení.

Rozumí více slovům, než dokáže vyslovit, ale jeho slovní zásoba je stále velmi omezená (asi 6-10 slov) a mluví "po svém". Plní jednoduché povely. Při čekání na komentář ukazuje různé předměty - tím si obohacuje slovní zásobu. Nezapomeňte být netrpěliví, když se dítě ptá/ukáže stejný předmět už po desáté. Také při učení se cizímu jazyku opakujeme nové slovo několikrát, abychom si ho zapamatovali.

Dítě také rádo chodí na hřiště, na kolotoče a houpačky. Rádo napodobuje ostatní děti při hře.