Máme pro Vás 🚚 dopravu zdarma nad 1999 Kč 🤩

24. měsíc stáří

54

Dvouleté dítě je milující a láskyplné. V tomto věku již zvládá všechny základní dovednosti: chodí, běhá, chodí po schodech nahoru a dolů bez použití zábradlí, kope do míče, dokáže ho přehodit přes hlavu na vzdálenost přibližně 1 metru, při hře se krčí. Tlačí a tahá hračky na provázku, chodí dopředu nebo dozadu.

Batole se velmi zajímá o své okolí, všeho se dotýká, se vším hází. Chodí po domě, všude se dívá, vytahuje věci ze skříní. Knihy jsou pro dítě stále zajímavější - reaguje na obrázky, ukazuje předměty, čeká na váš komentář. Zdokonaluje se v kreslení - čmárá houpavým pohybem, kreslí čáry.

Rádo dělá radost druhým lidem, zejména svým blízkým. Je schopné udělat něco jen proto, aby někoho potěšilo. Rozumí úžasně mnoho, dokáže efektivně používat řeč, nejen gesty nebo křikem. Mluví o sobě jménem, staví věty o 3 slovech. Prohlíží si knihy, otáčí stránky jednu po druhé, opakuje zapamatované pasáže. Umí postavit věž ze 6 kostek a dokáže nakreslit rovnou čáru na papír. Hra je často symbolická, např. dítě předstírá, že krmí medvídka. Jí jídlo samostatně, používá lžíci, nerozlévá polévku, snaží se jíst vidličkou. Batole začíná chápat pojem vlastnictví, a proto se nechce vždy dělit o hračky s ostatními dětmi, Ochotně také pomáhá při oblékání, zkouší si boty, strká ruce do rukávů.

Dítě dosáhlo určitého stupně zralosti ve všech vývojových oblastech. Jedná se o období stability a rovnováhy.