Sleva 5 % na měsíční balení Dada s kódem: mb5

27. týden těhotenství

27

Poslední týden druhého trimestru. Již mnohem blíže než dále ke konci. Malý to ví, protože začíná stále rychleji tloustnout a bez oddechu se cvičí v polykání plodové vody.

V důsledku toho na vás číhá častěji a vy to cítíte. Přestože jeho játra ještě nefungují, pokud by z jakéhokoli důvodu začalo rodit, má miminko 80% šanci na přežití. Sluch miminka je tak dobrý a jeho mozek tak dobrý, že se již naučilo zvuk vašeho hlasu (a hlasu svého partnera). Dítě již váží celé kilo a měří 23-25 cm.

Progesteron, který se ve vašem těle produkuje od počátku těhotenství, zpočátku ve žlutém tělísku ve vaječníku a od druhého trimestru v placentě, je také zodpovědný za vývoj mléčných žláz v prsou a jejich přípravu na laktaci. Je potřebná pro vývoj prsů a vznik mléka. Než k tomu však dojde, může z prsů vytékat nažloutlá tekutina - tzv. kolostrum. Nedělejte si s tím starosti a nesnažte se ji vytlačit. Pečujte o svou pokožku - riziko vzniku strií je stále vysoké. Kvůli velkému břichu a poloze dělohy se mění vaše těžiště.