Od 25.6. do 30.6. bude telefonní kontakt nedostupný. Využijte prosím e-mailové spojení.

28. týden těhotenství

28

Ukazuje se, že batole může mít denní sny - jinými slovy, říká, že se mu něco zdá. Jak to poznáte? Protože když spí, ultrazvuk ukazuje, že je ve fázi REM (oči se mu rychle pohybují pod víčky).

Bohužel v době, kdy bude dost velký na to, aby o tom mohl mluvit, si už žádné sny pamatovat nebude. Také stále častěji otevírá a zavírá oči a vyplazuje jazyk - pravděpodobně proto, aby ochutnal plodovou vodu.

Stále častěji zažíváte Braxton-Hicksovy kontrakce. Vaše děloha již dosahuje nad pupek a dále roste. Protože jste stále těžší a nesete nemalou váhu vepředu, otékají vám stále častěji nohy. Pokud jste Rh negativní, tento týden Vám lékař po vyšetření přítomnosti anti-Rh (D) protilátek v krevním séru nabídne intramuskulární injekci anti-Rh imunoglobulinu, aby Vás ochránil před možným sérologickým konfliktem v dalším těhotenství. Musíte si také dávat pozor na záda, což může být velmi nepříjemné. Úlevu vám mohou přinést masáže, jóga a bazén. Je také čas začít sestavovat výbavičku pro vaše miminko - nejlepší je jednoduše si sepsat seznam - tak na nic nezapomenete.